Επισκέψεις Γυμνασίων στο Ε.Κ.

Ενημέρωση για τη λειτουργία των ΕΠΑ.Λ, τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές προοπτικές τους.

Την Τρίτη 25 Απριλίου 2017 ολοκληρώθηκαν οι επισκέψεις των Γυμνασίων της Ηλιούπολης στο 3ο ΕΚ Αθηνών, στο πλαίσιο της ενημέρωσης των μαθητών της Γ? τάξης για τους Τομείς και τις Ειδικότητες του ΕΠΑ.Λ Ηλιούπολης, προκειμένου να διαμορφώσουν ολοκληρωμένη άποψη πριν από την επιλογή του Λυκείου στο οποίο θα φοιτήσουν την επόμενη σχολική χρονιά. Οι επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν τις παρακάτω ημερομηνίες και κατά κοινή ομολογία άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις σε μαθητές και συνοδούς καθηγητές.

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ
ΓΥΜΝΑΣΙΟ     ΗΜΕΡΑ
1ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης 6/4   Πέμπτη
2ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης 16/2 Πέμπτη
3ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης 25/4 Τρίτη
4ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης 29/3   Τετάρτη
5ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης 23/3   Πέμπτη
7ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης 17/2 Παρασκευή

Οι επισκέψεις των μαθητών των Γυμνασίων στο Ε.Κ, εντάσσονται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο δραστηριοτήτων για την προβολή του Επαγγελματικού Λυκείου στην τοπική κοινωνία της Ηλιούπολης και έχουν τη στήριξη της Δ/ντριας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας κας Ψίνα Ιωάννας, αλλά και του Προέδρου της Σχολικής Επιτροπής Δ.Ε του Δήμου Ηλιούπολης κ. Αντζινά Ιωάννη, ο οποίος εξασφάλισε λεωφορεία για τη μετακίνηση των μαθητών.

Επιπλέον στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας προβολής και για τη πληρέστερη ενημέρωση πολιτών, γονέων και μαθητών πραγματοποιήθηκε στις 15/2/2017 ημερίδα στο αμφιθέατρο του 1ο ΕΠΑΛ Ηλιούπολης με θέμα:

¨Ποιες εκπαιδευτικές και επαγγελματικές διεξόδους μπορεί να προσφέρει το ΕΠΑ.Λ στους μαθητές¨

και ομιλητές τους:

Ψίνα Ιωάννα, Διευθύντρια της Διεύθυνσης Δ.Ε Α? Αθήνας

Καραγιάννη Στυλιανό Σχολικό Σύμβουλο Δ.Ε.

Κονταξή Αθανάσιο, Σχολικό Σύμβουλο Δ.Ε

Μετά το τέλος της ημερίδας ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους των εργαστηρίων του Ε.Κ

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 27/4/2017