Αντιμετώπιση κρουσμάτων βίας μέσα από την πρόληψη, την αποκλιμάκωση και γενικότερα την εκπαίδευση προς την κατεύθυνση της μη εμπλοκής

Στο πλαίσιο του Συλλογικού Προγραμματισμού του 3ου ΕΚ Αθηνών για το σχολικό έτος 2023-2024 στον άξονα «Σχέσεις μεταξύ μαθητών/μαθητριών» πραγματοποιήθηκε στις 06 Μαρτίου 2024, στο σχολείου μας ενημέρωση με θέμα:

«Η αυτοάμυνα ως μέσον προστασίας της σωματικής μας ακεραιότητας»

Την παρουσίαση πραγματοποίησε ο κ. Γεώργιος Ζαντιώτης Ομοσπονδιακός προπονητής του αθλήματος Ζίου Ζίτσου και εκπαιδευτής αυτοάμυνας της Ισραηλινής μεθόδου Krav maga διαπιστευμένος από το Υπουργείο Παιδείας. Στην ομιλία του ο κ. Ζαντιώτης παρουσίασε τρόπους, διαχείρισης εντάσεων και συγκρούσεων, πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, μέσα από μια ορθή διαχείριση της  γνώσης των τεχνικών, των μεθόδων αυτοάμυνας και αυτοπροστασίας.

Οι μαθητές/τριες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον το οποίο εξέφρασαν ενεργά με αλλεπάλληλες ερωτήσεις και βιωματική συμμετοχή.

Η δράση επιδιώκει να φέρει σε επαφή, μαθητές/μαθήτριες με την εκπαίδευση, της πρόληψης, της αποκλιμάκωσης και οποιασδήποτε μορφής προσπάθεια μη εμπλοκής

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗN ΕΚΔΗΛΩΣΗ