Υπηρεσίες καλλωπισμού σε κυρίες, στο 1ο Κέντρο Ανοικτής Προστασίας Ηλικιωμένων του Δήμου Ηλιούπολης

Την Παρασκευή 16/2/2024 μαθήτριες του τμήματος Γ’ Κομμωτικής του σχολείου μας, μετέβησαν στο 1ο ΚΑΠΗ του Δήμου Ηλιούπολης και προσέφεραν υπηρεσίες καλλωπισμού σε άτομα τρίτης ηλικίας. Το προσωπικό και οι φιλοξενούμενοι του κέντρου μας υποδέχθηκαν με ευγένεια και ανταποκρίθηκαν με χαρά στην παροχή των υπηρεσιών μας.

Η συγκεκριμένη δράση έχει σαν κύριο στόχο την ενεργοποίηση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών-τριων μέσω της εθελοντικής προσφοράς υπηρεσιών προς το κοινωνικό σύνολο, κάτι που μπορεί να λειτουργήσει και σαν μέσο προώθησης αξιών και αρετών, όπως, η φιλανθρωπία, η αλληλεγγύη και η κοινωνική ευαισθησία. Επιπλέον η δράση φάνηκε ωφέλιμη στις μαθήτριες, αφού απέκτησαν εμπειρία πάνω στο αντικείμενο των σπουδών τους.

Η παραπάνω ενέργεια πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου και είναι ενταγμένη στον άξονα, «Σχολείο και κοινότητα».

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ