To 3ο ΕΚ Αθήνας στη Βαρκελώνη

To 3ο ΕΚ Αθήνας – Ηλιούπολης

στη Βαρκελώνη

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+,

με κωδικό 2023-1-EL01-KA122-VET-000142609 –

Τομέας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης,

θα πραγματοποιηθεί κινητικότητα

16 μαθητών και μαθητριών και

2 συνοδών καθηγητών του σχολείου μας,

στη Βαρκελώνη της Ισπανίας από 3/3/24 έως 16/3/24.

Οι μαθητές/τριες των ειδικοτήτων της Αισθητικής και

της Πληροφορικής, θα συνυπάρξουν σε μια σειρά

σεμιναρίων και εργαστηρίων με θέμα:

“Eφαρμογές τρισδιάστατης εκτύπωσης

στην ψιμυθίωση κινηματογράφου –

3D εκτύπωση εκμαγείου για special effects”

Στόχος είναι οι μαθητές να εμπεδώσουν τις υπάρχουσες γνώσεις και να τις εμπλουτίσουν, έξω από το καθιερωμένο εκπαιδευτικό πλαίσιο. Η επαφή με τις νέες τεχνολογίες θα τους προσδώσει δεξιότητες , που θα τους εντάξουν ευκολότερα στην επαγγελματική τους ζωή. Θα έρθουν σε επαφή με άλλο πολιτισμό, ενισχύοντας την ευρωπαϊκή τους κουλτούρα και θα αναπτύξουν την προσωπικότητά τους.

Όλες οι δαπάνες  του προγράμματος( μετακινήσεις, διαμονή, διατροφή , εκπαίδευση, πολιτιστικές επισκέψεις και οργάνωση του σχεδίου)  χρηματοδοτούνται  από τη Ευρωπαϊκή Επιτροπή και Εθνικός Φορέας Παρακολούθησης είναι το Ι.Κ.Υ.

Η παραπάνω δράση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου και είναι ενταγμένη στον άξονα, «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα».