To Λευκό Μπαστούνι

Προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές/τριες μας, την νέα γενιά, ώστε να αντιμετωπίζουν ισότιμα τους ανάπηρους, διοργανώσαμε εκδήλωση για την ζωή των τυφλών. Η ομιλήτρια, ΜΠΟΥΣΗ ΤΖΟΥΛΙΑΝΑ είναι εκπρόσωπος της ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια» και η ίδια τυφλή.

Οι μαθητές/τριες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετείχαν ενεργά με τις ερωτήσεις τους, με αποτέλεσμα να αποκομίσουν γνώσεις για την καθημερινότητα, και τις δυνατότητες που έχουν οι τυφλοί, καθώς και  πως μπορούν να βοηθήσουν ένα τυφλό αποτελεσματικά.

Η εκδήλωση είχε πολύ  μεγάλη επιτυχία, σύμφωνα με την αξιολόγηση των μαθητών/τριών, αφού την βαθμολόγησαν με άριστα.

Η δράση οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε στις 30/3/2023 στο πλαίσιο του Συλλογικού Προγραμματισμού του 3ου ΕΚ Αθηνών, στον άξονα 7 «Σχολείο και Κοινότητα», για το σχολικό έτος 2022 – 2023.