Δενδροφύτευση (Συνεργασία σχολείου και Φορέων της τοπικής κοινωνίας)

Το 3ο ΕΚ Αθηνών σε συνεργασία με την πρόεδρο της Σχ. Επιτροπής ΔΕ του Δήμου Ηλιούπολης κα Σκλαβενίτη Ιωάννα, οργάνωσαν και πραγματοποίησαν δενδροφύτευση  στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Στόχος της δράσης είναι να καλλιεργήσουμε την αγάπη των μαθητών μας για το σχολικό τους συγκρότημα και εν γένει για το περιβάλλον.

Η κα Βέρδη Ιωάννα Αναπληρώτρια Δ/ντρια της Δ/νσης Αναδασώσεων Αττικής, ενέκρινε την δωρεάν χορήγηση 170 καλλωπιστικών φυτών, θάμνων και μικρών δέντρων. Έτσι την Δευτέρα 6/3/2023, οι μαθητές του Εργαστηριακού Κέντρου (προερχόμενοι από το 1ο ΕΠΑ.Λ Ηλιούπολης) μαζί με Γεωπόνο και προσωπικό της Υπηρεσίας Πρασίνου του Δήμου Ηλιούπολης και εθελοντές της Κυψέλης Εθελοντών του Δήμου Ηλιούπολης, πραγματοποίησαν την δενδροφύτευση στο πρανές στην πλευρά της Λ. Βουλιαγμένης και σε τρία ακόμα παρτέρια της αυλής του σχολικού μας συγκροτήματος.

Ο Δ/ντης και οι εκπαιδευτικοί του 3ου ΕΚ Αθηνών θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε για τη συμβολή τους στην πραγματοποίηση της δράσης:

Τον Δήμαρχο Ηλιούπολης κ. Χατζηδάκη Γεώργιο

Τον Αντιδήμαρχο Πρασίνου κ. Κόκλα Παναγιώτη

Την Πρόεδρο της Σχ. Επιτροπής ΔΕ του Δήμου Ηλιούπολης κα Σκλαβενίτη Ιωάννα

Την Αναπληρώτρια Δ/ντρια της Δ/νσης Αναδασώσεων Αττικής κα Βέρδη Ιωάννα

Το προσωπικό της Υπηρεσίας Πρασίνου του Δήμου Ηλιούπολης

Τους εθελοντές της Κυψέλης Εθελοντών του Δήμου Ηλιούπολης

Τους μαθητές μας για την ενεργή συμμετοχή τους στη δράση.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ