Καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και κοριτσιών στο διαδίκτυο: Κίνδυνοι και Τρόποι Αντιμετώπισης

Η Σχολική μας Μονάδα στο πλαίσιο του Συλλογικού της Προγραμματισμού για το σχολικό έτος 2022-2023 στον άξονα «Σχέσεις μεταξύ μαθητών/τριών» πραγματοποίησε ημερίδα στις 15 Δεκεμβρίου 2022 στο αμφιθέατρο του 1ου ΕΠΑ.Λ Ηλιούπολης με ένα θέμα μείζονος σημασίας, που αφορά το σύνολο της κοινωνίας και ειδικά τους μαθητές μας:

“Καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και κοριτσιών στο διαδίκτυο:

Κίνδυνοι και Τρόποι Αντιμετώπισης”

Έγινε πληροφόρηση μαθητών/τριών για το φαινόμενο της Έμφυλης Κυβερνοβίας, την αναγνώριση, αντιμετώπιση και αναφορά φαινομένων έμφυλης διαδικτυακής βίας, αλλά και για την πρόληψη, πως δηλαδή θα αλλάξουν στάσεις ζωής, από την άγνοια στην ενεργό δράση.

Ομιλητές στην εκδήλωση ήταν οι κ.κ Ελένη Φουντωτού και Ευάγγελος Τσίρμπας

Το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων ήταν αμείωτο καθ’ όλη τη διάρκεια της ενημέρωσης, στο τέλος εκφράστηκε με πολλές ερωτήσεις και απορίες προς τους ομιλητές.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Agenda-15_12_2022-1