Η ευθύνη του ανθρώπου προς τα ζώα προάγει τον πολιτισμό

Την Τρίτη 6/12/2022 στα Εργαστήρια, Ηλεκτρονικών και Πληροφορικής του 3ου ΕΚ Αθηνών πραγματοποιήθηκε δια ζώσης ενημερωτική και επιμορφωτική δράση με θέμα, «Η ευθύνη του ανθρώπου προς τα ζώα προάγει τον πολιτισμό».

Η ευαισθητοποίηση των μαθητών για την ορθή αντίληψη που έχουν για τα ζώα, αδέσποτα, κατοικίδια ή παραγωγικά, τα δικαιώματα των ζώων και υποχρεώσεις ιδιοκτητών ήταν μερικά από τα θέματα που συζητήθηκαν.

Το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων ήταν αμείωτο καθ΄ όλη τη διάρκεια της ενημέρωσης.

Οι ομιλήτριες της εκδήλωσης κα Βασιλοπούλου Μελίνα και κα Ζάννου Μαρκέλλα είναι εθελόντριες της Ζωοφιλικής Ένωσης Ηλιούπολης.

Η δράση είναι ενταγμένη στο Συλλογικό Προγραμματισμό της Σχολικής μας Μονάδας για το σχολικό έτος 2022-23 στο πλαίσιο του άξονα «Σχολείο και Κοινότητα».

.